Ara
  • pelin düştegör

Prefabrik evler için inşaat ruhsatı gerekir mi?

En son güncellendiği tarih: 27 May 2020

Prefabrik kelime anlamı olarak fabrika üretimli / ön üretimli demektir.

Fabrikada üretilen yapı elemanları sahaya getirildikten sonra montaj / kurulum gerçekleşir.

Prefabrik sistemlere; hafif çelik yapılar, geleneksel çelik yapılar, öngermeli beton sistemler, betopan sistemli hafif konutlar, vb. dahildir.

Prefabrik sistemlerin diğer yapı sistemlerine göre avantajları çoktur. Tek dezavantajı; fiyatlamasıdır. Hızlı üretim, yüksek metrajda fiyat avantajı sağlarken; az metrajda maliyetinizi arttırabilir.

Prefabrik ev kavramına değinecek olursak; inşaat sektörünü marketten ev alır gibi konut satışı yapmaya yönlendiren bir ticaret yöntemidir. Prefabrik ev satıcıları ürünlerini size malzeme olarak satarken, tamamlayıcı hizmetleri size bırakırlar. Ancak tamamlanması gereken çok sayıda kalem vardır. Muhtemelen de sizin bunlardan haberiniz yoktur. Bu yazının da yazılma amacı budur.

Prefabrik sistemler betonarme sistemler gibi inşaat iznine tabidir. Yan komşunuz evini prefabrik sistemle inşa etmiş ve imar izni almamış olabilir. Bu onun bu konuyu bilmemesi ya da kanunu suistimal etmesi olabilir. Amacımız; ülkemizde yaşayan vatandaşların hakkına girmeden, herkesin aynı kurallara uyum sağlamasıdır. Bu sayede imarlı arsalarda inşaat yapma hakkı olduğundan; tüm yapım sistemleri ile yalnızca bu arsalarda kalıcı yaşam sağlanmış olacaktır.

Prefabrik evlerin en güzel yanı; kurulum hızı, sahada kirlilik oluşturmaması, atık optimizasyonu, izolasyon avantajıdır.

Özellikle atık optimizasyonu ile çevre kirliliğinin önüne geçer.

Prefabrik ev yaptırmak ve prefabrik ev üreticilerinin tamamlamadığı hizmetleri almak için pdesgn.com mimarlık ile irtibat kurabilirsiniz.

Size hem en iyi üreticiyi bulacaktır. Hem de gereken tüm resmi kurum izinlerinizi alarak, iskan aşamasına kadar süreçlerinizi takip edecektir. Siz de huzurla yeni evinizin tadını çıkarabilirsiniz.


#prefabrik #prefabrikev #belediyeizni #imarlıarsa #imarsızarsa #pdesgn #prefabrikyapı #tinyhouse #pelindustegor
107 görüntüleme0 yorum