Ara
  • pelin düştegör

Mobil Ev , Tiny House , Tekerlekli Evler için uygun arsalar hakkında...

" Mobil ev, Tiny House, Tekerlekli evler için uygun arsalar " şeklinde çok fazla arsa pazarlama ve satış reklamlarına denk gelmekteyiz. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Sebebi kimsenin mağdur olmasını istememekteyim. Tiny house nedir? Mobil ev nedir? Tekerlekli ev nedir? Taşınabilir ev nedir? Hangi arsalar hangi kullanımlara uygundur? Arsa alırken neye dikkat edilmelidir? Bu yazının devamında bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Öncelikle günümüzde hisseli tapu olarak satılamayan arsalar, bir türlü prim yapıp da değerlenmeyen tarlalar tiny house ile projelendirilip değer kazandırılmaya başlandı. Yapım işine girişildiğinde maliyetlere hakim olunamayınca da arsada hisse satılan kişilere yaşam alanınızı kendiniz yapın dendi.


İzmir'de bir yerel belediyenin hobi bahçesi uygulaması pandemi öncesinde yankı etkisi yaptı ve neredeyse tüm Türkiye'de hobi bahçeleri adı altında verimi yüksek tarlalar dahil bir çok arsada yaşam hayali yanında arsa hissesi satıldı.


Şimdi de bu işlem ekoturizm adıyla yapılmaya başlandı. Herkes arsasına ekoturizm imarı çıkartma peşinde... Yalnız şunu belirtmek isterim ki ekoturizm imarı diye bir kavram henüz mevzuatta tariflenmedi. Bugüne kadar da bildiğimiz turizm imarı tahsisli arsaların varlığıdır. Bu uygulama da şehircilik esaslarına göre kafaya göre yapılmaz. Bu sebepten şu hayalinizi bir netleştirin derim. Mevcuttaki arsanıza kafanıza göre imar tahsis ettiremezsiniz.


Tiny house nedir? Tiny house İngilizce bir tamlamadır. Türkçe'de küçük ev demektir. Bunu hepimiz öğrendik. Şimdi eviniz küçük ev ya da orta ev ya da büyük ev olsa bile inşaat ruhsatı olmadan bir yapıyı arsanıza koyamazsınız. Koyarsanız kaçak yapı yapmış olursunuz. Mart 2020 itibariyle kaçak yapılar ilgili yerel belediyeler ve Bakanlıkça tespiti yapılması durumunda yıkım ve para cezasına tabi tutulur.


Mobile (mobil) Tiny (küçük) Tekerlekli House (ev) nedir? Bu konuda da çeşitli doğru ve yanlış uygulamalar yapılmaya başlandı. Önce yanlış uygulamalara değinmek isterim. Sektörde Casa Lokomotif olarak 3. yılımızı yaşarken, frensiz haddinden fazla yük taşıyan römorklar üzerine hiçbir denge ve kapasite hesabı yapılmamış ağır malzemeden genellikle de ahşap kaplamalı evler görmekteyiz. Seyahat esnasında rüzgara maruz kalıp çatı saçaklarını uçuracak cinsten yurt dışından Türkiye'ye taklit edilerek taşınmış örneklerin varlığı gözümüze çarpmaktadır. Bu uygulamalar yanlış değil ama çekilerek nakliye yapılması durumunda yüksek risk arzediyor. Trafik kazalarına davetiye çıkarıyor.


Frensiz yaptırıyorlar ucuzlatmak isteniyor. Belgesiz olsun arsamda sabit duracak deniyor. Tek torsiyon 4 tekerlek olsun ya da 2 tekerlek olsun altına odunları sokup destek ve dekoratif görüntü oluşturmak isterim diyen var. İri pencereler olsun çatıda pencere olsun şiir gibi bir ev olsun diyen var. Var da var... Tabi bu isteklerin hiç biri geçmişte tecrübe edilmemiş deneyimler olduğundan anlayışla karşılamakta fayda var. Ama bunun yanında doğruyu anlatmak bizim için çok önemli.


Şimdi: belgesiz, frensiz, tekerlekli küçük evi arsaya koysak ne olur? Hangi arsaya koyduğunuza, ne için koyduğunuza, nasıl koyduğunuza göre cevap değişir. İşin doğru cevabı belgesiz ruhsatsız plakasız sırf tekerlekli olan bir yaşam alanına araç demek dürüst olmaz. Kaldı ki temeli betonarme değil lastik olan bir küçük evi arsanıza koymaktan başka tarifi yoktur. Yani belgesiz kaçak usulle yapılmış tekerlekli evler yasal değildir. Trafikten çekme belgeli tekerlekli evler de esasen imar uygulamalarına aykırıdır. Yani kabul edilebilir değildir.


Karayolları kurallarında, doğru ağırlık prensibinde, frenli ruhsatlı plakalı olarak üretilmiş ev görünümlü karavanlarınızı her arsada park edebilirsiniz.

Ticari kullanımlar, ticari kullanıma uygun arsalar yani karavan evlerin arsalardaki ticari kullanımları hakkında danışmanlık alabilirsiniz : info@pdesgn.com#tinyhouse #arsa #tinyhousetürkiye