Ara
  • pelin düştegör

Karavan ile Mobile Tiny House / Mobil Evler Farkları Benzerlikleri

Karavan ile Mobile Tiny House Türkçe adı ile mobil evler, tekerlekli evlerin farkları ve benzerliklerine değinmek istiyoruz.

Karavanlar motokaravan ve çekme karavan olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde bireyler çeşitli araçlarını da kendi zevklerine göre tasarlayıp karavan kullanımına dönüştürmektedirler. Çekme karavanlar 750 kg ağırlığın üzerinde araç ruhsatlı ve plakalı olmak durumundadır. BE belgeli sürücü belgesi ile ağırlığı çekme kapasitesi müsait araçlarla çekilir. Çekme karavanların ölçüleri incelendiğinde 2,25m genişliğin üzerinde üretilmediğini ve tavan yüksekliğinin alçak olduğunu görürüz. Bu da iç mekanda kullanıcıya darlık hissi verebilen bir durumdur.

Mobil evleri bu noktada avantajlı görebiliriz. Karayolları standartlarında 2,50m ye kadar genişlikte üretilebilen mobil evler ev görüntüsü veren tasarımlarıyla tüm dünyada dikkat çekmeye başlamıştır. Türkiye ve Avrupa'daki mobil evlerin Amerika'daki uygulamalardan temel farkı ağırlıktır. TLC kanalında izlediğimiz mobil tiny house evlerin yaklaşık ağırlıkları 10,5 ton civarındadır. Türkiye'de bu ağırlıkta evi çekecek ve özgürce gezebilecek araca sahip kullanıcı sayısı neredeyse yok diyebiliriz. Bu Amerikan mobil evlerini Türkiye'de ürettiğimizde tavsiyemiz nakliye şirketinin sabit bir arsaya evi yerleştirmesini sağlamak ve bir daha evi mobil olarak kullanmamaktır.

3,5 ton ağırlıkta taşıma kapasitesi olan çift torsiyonlu dingille üretilmiş Casa Lokomotif markalı mobil ev sistemlerinde ise yazının giriş kısmında bahsettiğimiz araçlarla kullanıcı evini istediği yere park edebilir, konaklamasını sağlayabilir. Casa Lokomotif tüm satış işlemlerini noterde gerçekleştirir, ruhsat ve plakayı kullanıcıya sunar.

Detaylı bilgi için : www.casalokomotif.com


1,207 görüntüleme0 yorum