Ara
  • pelin düştegör

2020 Yılına ait Tiny House Üretici ve Tasarımcı Dedikoduları (Türkiye'den)

2020 yılına ait Türkiye piyasasından Tiny House üretici ve tasarımcılarına ait dedikodular toplamış durumdayım.


Bildiğiniz gibi 2019 yılbaşından beri Casa Lokomotif Tiny house markamla tanınmaya, 2018 Haziran ayından beri ise karavan tasarımlarına merak sarmaya başladım. 2006 yılından beri çelik sektöründe aktif bir mimar olarak çalışıp, yapım tecrübemi 2015 yılı itibariyle imar mevzuatlarıyla birleştirmeye başladım. İmar mevzuatları, sürekli değişen yönetmeliklerle imarlı arsa / imarsız arsa / turizm arsası / zeytinlik vb. konulara müptela oldum. Boğaziçi belediyeleriyle usül ve yöntemler geliştirme, Beyoğlu ve Sarıyer bölgesindeki eski eser ve eski eser komşusu yapıların Anıtlar Kurulu süreçleri, belediye süreçleri derken bir mimar olarak ekstra mevzuat bilgisine sahip olmaya başladım. Önünüze çıkan konular önünüze ekstra deneyimler oluşturuyor. Sapanca bölgesinde orman arazileri yapılaşmaya komşuluklar, kıyı bandında kullanılmayı bekleyen arsalar, yıkım kararı çıkan inşaat ruhsatsız prefabrik / konteyner evler hep macera konum olmaya devam ediyor.


Bu kadar bilgi nereden geliyor derseniz merak eden cv mi okuyabilir : www.pdesgn.com

Şimdi gelelim asıl dedikodu konumuza... Dedikodu diyorum , samimi olmak istiyorum.

Türkiye'de bilinen 4 adet kendini ispatlamış Tiny House mobil üretici vardı. Şimdi sayısı oldukça arttı. Kimisi yurtdışı ürünleri azıcık değiştiriyor, kimisi müşteri ne derse onu yapıyor, kimisi de kararlı şekilde tasarımlarını geliştirip onları satıyor.

Ben Casa Lokomotif'in kurucusu olarak şimdilik butik çalışıyorum. Aslında bütün tiny house üreticileri butik çalışıyor. Bir ürünü çok adetli ve aynı şekilde üretim bandında üretmediğiniz sürece o seri üretim yani Fordist olmaz. Biz Tailor mantığının da ötesinde hem siparişle hem de kişiselleştirilerek üretim yapıyoruz.

Türkiye'de seri üretim kelimesi fabrika kelimesi ile yanyana yer alıyor. Aslında her fabrika kelimesi seri üretimi çağrıştırmaz. Birçok mobilya üreticisinin de fabrikası var. Ancak, bir çoğu kişiye özel siparişler mobilya üretiyor. Burada arz talep meselesi.

Tiny house / mobil evlerin en önemli avantajı esasen arsa bağımsız olmalarıdır. Yani yurtdışına satışıdır.

Casa Lokomotif'ten gelen talep toplama, pazarlama ve satış tecrübemizle iyi bir veri topladığımızı düşünüyoruz. Mağlum yazının başında da dediğim gibi 2018'den beri know how geliştiriyoruz.

Dedikodular buraya kadar.

Danışmanlık almak için www.casalokomotif.com 'u inceleyip, info@casalokomotif.com

'dan mail yolu ile bize ulaşabilirsiniz.

#casalokomotif #tinyhouse #tinyhousetürkiye